Nowy PC słonia :) 2


Po wielu latach przyszedł czas na upgrade własnej maszyny. Stary laptop Dell spisywał się dzielnie ale nadszedł czas na zmianę.

Tym razem stacjonarka w malej obudowie z płytą mITX.

Podzespoły jakie tworzą nową jednostkę to:

Budowa komputera w tej obudowie to czysta przyjemność 🙂 Wszystkie panele „boczne” łącznie z górą i spodem można zdemontować i zamienić miejscami jeśli mamy taką fantazję.

Uwaga! aby zamontować płytę główną Gigabyte X570 I AORUS PRO WIFI w tej obudowie należy zdemontować backplate (tylną osłonę) jako ze montaż płyty głównej odbywa się na wytłoczeniach z blachy a nie na standardowych metalowych kołkach.

Dodatkowo duża ilość miejsca na zasilacz sprawia ze można zmieścić tam dowolny zasilacz ATX i upchnąć również po wszystkim przewody.

Jedyne na co zwrócić uwagę to grubość i długość karty graficznej. Ta którą ja posiadam ma 254mm gdzie zgodnie z informacją producenta obudowy mieści ona karty o długości do 255mm (wewnątrz obudowy) oraz 285mm (włączając w to długość po przejściu przez przedni otwór pod przednią osłonę). Musicie uważać aby karta nie była grubsza niż 2 sloty PCI jeśli chcecie skorzystać z tej dłuższej opcji. Moja karta o grubości 2,5 slota weszła na styk do wewnętrznej części obudowy.

Poniżej kilka zdjęć z budowy:

Bardzo fajnym rozwiązaniem okazało się użycie AIO 120 do chłodzenia procesora w konfiguracji push-pull gdzie wentylator 200mm dostarczony z obudową pcha powietrze przez chłodnicę AIO a wentylator 120mm dołączony do AIO wyciąga to powietrze z chłodnicy i przepycha dalej przez obudowę.

Płyta główna wyposażona w dwa złącza M2 w standardzie PCIe 4.0 rozwiązuje problem z podpinaniem dodatkowych dysków 2,5 lub 3,5 cala co sprawia, że po zdemontowaniu tacek na te tyski uzyskujemy w obudowie jeszcze więcej wolnego miejsca na okablowanie oraz swobodniejszą wentylację.

Płyta ta posiada również złącze PCIe x16 w standardzie 4.0 co w przyszłości może być atutem.

Co do działania systemu jest on zaskakująco cichy jak na te rozmiary. Obawiałem się głośnego działania oraz wysokich temperatur.

Tymczasem temperatury maksymalne procesora w czasie obciążenia maksymalnego programem OCCT sięgają max 73 stopni Celsjusza.

A tak prezentuje się komputer w jego docelowym miejscu:

Wymiary obudowy i całego zestawu były podyktowane rozmiarem przestrzeni w której musiał się zmieścić po złożeniu 🙂

Jeśli się zastanawiacie co wpłynęło na decyzję o wyborze karty graficznej i płyty głównej to polecam te filmiki:

Na koniec kilka wyników z testów wykonanych bez OC itp 🙂

http://www.3dmark.com/spy/8695470
http://www.3dmark.com/fs/20559562
Cinabench R20
Cinabench R15

Edit 2020:

Nowe wentylatory PWM oraz chłodzenie na procka 🙂

Patrząc na ten film można zamontować nawet RTX2080 Super 🙂


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

2 komentarzy do “Nowy PC słonia :)