AMD Smart Access Memory Ryzen 5 3600 + Radeon RX5700XT


Posiadając płytę główną z chipsetem x570 od czasu premiery nowych procesorów oraz kart graficznych AMD zastanawiałem się czy Smart Access Memory (Re-sizable BAR) trafi do „starszych” konstrukcji.

Po aktualizacji biosu na mojej płycie głównej X570 I AORUS PRO WIFI  do wersji F32 postanowiłem poszukać opcji odpowiedzialnej za Smart Access Memory, pomimo że jest ona oficjalnie wspierana tylko przy połączeniu procesorów Ryzen serii 5000 oraz kart graficznych Radeon serii 6000.

Aby włączyć opcję SAM na płycie głównej Gigabyte X570 I AORUS PRO WIFI należy:

1. W trybie Advanced przejść do Settings > IO Ports:

2. Zmienić opcję Above 4G Decoding na Enabled oraz Re-Size BAR Support na Auto:

Aby sprawdzić czy przy naszej konfiguracji sprzętowej będzie to działało należy przejść do menedżera urządzeń w Windowsie, znaleźć naszą kartę graficzną i sprawdzić czy w zakładce Zasoby pojawiła się wartość Large Memory Range:

Okazuje się, że posiadając płytę główną z chipsetem x570, procesor Ryzen 5 3600 oraz kartę graficzną Radeon RX5700XT działa to przy aktualnym Biosie i sterownikach do karty graficznej.

Nie wiem czy zrobi to jakąś różnicę w wydajności w grach ale podejrzewam, że posiadając płytę główną oraz kartę graficzną wspierającą PCIE 4.0 może pomóc.

Gotowe 🙂

Linkografia:

https://www.amd.com/en/technologies/smart-access-memory

https://www.gigabyte.com/Press/News/1861

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.