Tuner DVB-T YUAN EC300 pod Windows 7 2


Witam, skoro już w większych miastach w Polsce mamy naziemną telewizję cyfrową to postanowi uruchomić leżący w szufladzie tuner DVB-T firmy YUAN mode EC300 który był dostarczony razem z Laptopem HP Pavilion 🙂

No więc do rzeczy:

1. Pobieramy sterowniki do naszego tunera, pochodzą one ze strony HP, niestety nie ma sterowników pod Win7 ale te skonstruowane pod vistę radzą sobie całkiem nieźle:

sp36917

2. Podpinamy nasz tuner do komputera (jeśli nie posiadasz takiego tunera a zamierzasz go zakupić to sprawdź najpierw czy będzie pasował do twojego laptopa, jeśli posiadasz laptop ze złączem PCMCIA to ten tuner NIE będzie pasował), windows zainstaluje nam jakieś tam sterowniki które oczywiście nie pozwolą nam korzystać z tunera w żadnym programie.

3. Instalujemy pobrane wcześniej sterowniki (nie przestraszcie się jeśli zniknie wam cały dolny pasek z windowsa), robimy restart komputera (pasek będzie na swoim miejscu), następnie wchodzimy do katalogu C:\Program Files\HP DVB-T TV Tuner\Flat Files i w zależności od tego czy mamy wersję systemu 32 czy 64 bity wchodzimy do odpowiedniego katalogu, dla 32bitowego systemu katalog to EC372_DRV a dla 64bitowego EC372_64bit, i uruchamiamy DPInst (dla 32bit) lub DPInstX64 (dla 64bit).

4. Teraz kiedy mamy już odpowiednie sterowniki zainstalowane możemy zająć się programem do oglądania telewizji, niestety Windows Media Center nie działa poprawnie z tym tunerem, przy wyszukiwaniu kanałów wyskakuje BSOD (blue screen of death) tzw. bluescreen i komputer się restartuje. Ja osobiście używał wersji trial programu ProgDVB w wersji PRO, musi być to wersja PRO wspomnianego programu ponieważ wersja darmowa nie obsługuje kodeków niezbędnych do oglądania cyfrowej telewizji naziemnej, jeśli będziecie mieli problem z dekoderami w wersji PRO programu ProgDVB polecam zainstalować  wersję MEGA K-lite Codec Packa ze strony http://www.codecguide.com/download_kl.htm.

5. Program ProgDVB możemy pobrać ze strony producenta http://www.progdvb.com/download_progdvb.html, pamiętaj żeby pobrać wersję PROFESSIONAL dla swojej wersji systemu (32/64bit).

6. Po zainstalowaniu programu uruchamiamy go i konfigurujemy nasz tuner:

Klikamy na czerwony napis Multiplexs i wybieramy odpowiednie dla siebie miasto:

Potwierdzamy OK oba okna i uruchamia nam się program.

7. Po uruchomieniu się programu wybieramy z menu opcję przeszukiwania kanałów, pamiętajmy że do tego kroku należny podłączyć antenke.

Następuje skanowanie zgodne z wybranym przez nas dupleksem:

Po zakończeniu skanowania zostanie nam wyświetlona lista kanałów które zostaną dodane do naszej listy którą będziemy mieli w programie, potwierdzamy i w programie pojawia nam się lista kanałów.

8. Wybieramy kanał który chcemy oglądać i gotowe 🙂

 

Czasami mimo wszystko lubi wyskoczyć BSOD spowodowany sterownikami do tunera ale po restarcie działa programik dalej, lista kanałów pozostaje, jakość jest całkiem niezła. POLECAM 🙂
Ps. Ja korzystam z zestawu z pilotem z którym był ten tuner, a wygląda on tak:

Tylko czasami po wciśnięciu niewłaściwego przycisku odpala się ten nieszczęsny Windows Media Center i przerywa odbiór w programie ProgDVB, należy wtedy zamknąć program i uruchomić go ponownie.

 


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

2 komentarzy do “Tuner DVB-T YUAN EC300 pod Windows 7