Po wielu latach przyszedł czas na upgrade własnej maszyny. Stary laptop Dell spisywał się dzielnie ale nadszedł czas na zmianę.
Tym razem stacjonarka w malej obudowie z płytą mITX.
Podzespoły jakie tworzą nową jednostkę to:
- Obudowa: Thermaltake Core V1 Snow Edition
- Procesor: AMD Ryzen 5 3600
- Płyta główna: Gigabyte X570 I AORUS PRO WIFI
- RAM: Patriot Viper 4 (2x8GB) 3400 PV416G340C6K
- Karta graficzna: Sapphire PULSE RX 5700XT
- Zasilacz: Corsair RMx White 750W 80 Plus Gold
- Chłodzenie CPU: SilentiumPC Navis EVO ARGB 120
- Dysk systemowy: Samsung 500GB M.2 PCIe NVMe 970 EVO Plus
- Dysk linuxowy: Plextor 256GB M.2 PCIe NVMe M9PeGN
Budowa komputera w tej obudowie to czysta przyjemność 🙂 Wszystkie panele „boczne” łącznie z górą i spodem można zdemontować i zamienić miejscami jeśli mamy taką fantazję.
Uwaga! aby zamontować płytę główną Gigabyte X570 I AORUS PRO WIFI w tej obudowie należy zdemontować backplate (tylną osłonę) jako ze montaż płyty głównej odbywa się na wytłoczeniach z blachy a nie na standardowych metalowych kołkach.
Dodatkowo duża ilość miejsca na zasilacz sprawia ze można zmieścić tam dowolny zasilacz ATX i upchnąć również po wszystkim przewody.
Jedyne na co zwrócić uwagę to grubość i długość karty graficznej. Ta którą ja posiadam ma 254mm gdzie zgodnie z informacją producenta obudowy mieści ona karty o długości do 255mm (wewnątrz obudowy) oraz 285mm (włączając w to długość po przejściu przez przedni otwór pod przednią osłonę). Musicie uważać aby karta nie była grubsza niż 2 sloty PCI jeśli chcecie skorzystać z tej dłuższej opcji. Moja karta o grubości 2,5 slota weszła na styk do wewnętrznej części obudowy.
Poniżej kilka zdjęć z budowy:
Bardzo fajnym rozwiązaniem okazało się użycie AIO 120 do chłodzenia procesora w konfiguracji push-pull gdzie wentylator 200mm dostarczony z obudową pcha powietrze przez chłodnicę AIO a wentylator 120mm dołączony do AIO wyciąga to powietrze z chłodnicy i przepycha dalej przez obudowę.
Płyta główna wyposażona w dwa złącza M2 w standardzie PCIe 4.0 rozwiązuje problem z podpinaniem dodatkowych dysków 2,5 lub 3,5 cala co sprawia, że po zdemontowaniu tacek na te tyski uzyskujemy w obudowie jeszcze więcej wolnego miejsca na okablowanie oraz swobodniejszą wentylację.
Płyta ta posiada również złącze PCIe x16 w standardzie 4.0 co w przyszłości może być atutem.
Co do działania systemu jest on zaskakująco cichy jak na te rozmiary. Obawiałem się głośnego działania oraz wysokich temperatur.
Tymczasem temperatury maksymalne procesora w czasie obciążenia maksymalnego programem OCCT sięgają max 73 stopni Celsjusza.
A tak prezentuje się komputer w jego docelowym miejscu:
Wymiary obudowy i całego zestawu były podyktowane rozmiarem przestrzeni w której musiał się zmieścić po złożeniu 🙂
Jeśli się zastanawiacie co wpłynęło na decyzję o wyborze karty graficznej i płyty głównej to polecam te filmiki:
Na koniec kilka wyników z testów wykonanych bez OC itp 🙂
Edit 2020:
Nowe wentylatory PWM oraz chłodzenie na procka 🙂
Patrząc na ten film można zamontować nawet RTX2080 Super 🙂
Pingback: Modyfikacja chłodzenia w moim CubePC – BLOG SŁONIA :)
Pingback: Instalacja MacOS X Catalina na Ryzen 5 3600 + X570 + RX 5700 XT – BLOG SŁONIA :)