Ożywianie (debric) routerów LINKSYS na przykładzie WRT160NL 5


Dzisiaj napotkałem problem z routerkiem identycznym jak mój (Linksys WRT160NL), a mianowicie umarł w czasie flashowania (typowy przypadek migającej diody POWER). Rozwiązanie okazało się prostsze niż myślałem 🙂

 

No więc do rzeczy:

1. Najpierw podłączamy padnięty router poprzez przewód sieciowy do komputera (nie podłączamy jeszcze zasilania routera).

2. Następnie ustawiamy we właściwościach połączenia sieciowego odpowiednie parametry protokołu tcp/ip v4:

Adres IP: 192.168.1.10

Maska podsieci: 255.255.255.0

Brama domyślna: 192.168.1.1

3. Następnie pobieramy dowolny obraz z systemem odpowiedni dla naszego routeru a następnie przenosimy go na dysk C: i zmieniamy jego nazwę na works.bin.

4. Uruchamiamy dwa okna Wiersza poleceń (Start > Akcesoria > Wiersz polecenia lub Uruchom > cmd) i wpisujemy odpowiednio w oba (zasilanie do routera nadal nie podłączone!!):

Do pierwszego wpisujemy: PING -t 192.168.1.1 (nie wciskamy enter tylko przechodzimy do następnej czynności)

Do drugiego wpisujemy: cd c:\ (i wciskamy enter), następnie w tym samym wpisujemy: tftp -i 192.168.1.1 PUT works.bin (tym razem nie wciskamy enter tylko przechodzimy do kolejnego punktu:

5. Podłączamy zasilanie do routera:

6. Teraz odrazu po podłączeniu zasilania wciskamy enter kolejno w oknie z polecenie PING a następnie w tym drugim z tftp i czekamy:

W pierwszym oknie widać jak pingi nie dochodzą do urządzenia a w drugim przez dłuższą chwile nic się nie dzieje.

Jeśli wszystko nam się udało w oknie w którym wysyłaliśmy przez tftp plik obrazu dostaniemy wiadomość Przesłano pomyślnie: …. teraz pozostało nam jedynie czekać na restart routera i zaobserwować jak w pierwszym oknie pojawiają się odpowiedzi na pingi 🙂

Na drugim obrazku widać dwa poprawne zadania wysyłania o różnych rozmiarach przesłania. To dlatego że za pierwszym razem przesyłałem oryginalny soft ze strony linksysa natomiast za drugim razem wysyłałem Gargoyle (OpenWRT) by obsy 🙂

Kiedy zaobserwujemy ze pingi już dochodzą to możemy w przeglądarce wejść na adres http://192.168.1.1 i cieszyć się działającym routerem 🙂

Ps. Jeśli nie uda ci się za pierwszym,drugim bądź szóstym razem to próbuj do skutku, pamiętaj żeby rozpocząć polecenia wciskając enter niebawem po podłączeniu zasilania do routera.

Testowane podobnież tez na routerach WRT54G oraz WRT600N

Ps2. Jesli używasz Windows7 lub 8 pamiętaj o doinstalowaniu klienta tftp wchodząc w dodaj usuń programy a następnie dodaj usuń składniki systemu windows:

 

Linkografia:

http://www.lancelhoff.com/how-to-fix-a-bricked-linksys-router/


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

5 komentarzy do “Ożywianie (debric) routerów LINKSYS na przykładzie WRT160NL

  • mks

    Dziękuję, mojego wrt160nl odratowuję po każdej aktualizacji gargolca – kiedy ustawię zachowaj ustawienia wszystko trafia i tzreba od nowa wgrywać system. Jeszcze raz dzięki!

  • ITI

    Mi się też udało dzięki temu. Nie wiem dlaczego, ale inne próby wgrania przez tftp nie zadziałały, tutaj stał się cud i poszło. Wgrałem dd-wrt bez problemu za pierwszym razem bez potrzeby wgrywania oryginalnego firmware.