Blog o wszystkim o czym nie chciałbym zapomnieć.
Blog o wszystkim o czym nie chciałbym zapomnieć.

Linksys WRT160NL – ożywianie routera (debrick)

No więc jakieś dwa tygodnie temu stałem się szczęśliwym posiadaczem routera Linksys WRT160NL, po krótkiej lekturze artykułów poświęconych temu urządzeniu postanowiłem zmienić oryginalne oprogramowanie na firmware DD-WRT.

Testowałem go dwa tygodnie aż postanowiłem wgrać ponownie posiadane oprogramowanie i przy okazji zresetować ustawienia poprzez zaznaczenie opcji w menu firmware upgrade:

Co za skutkowało – śmiercią systemu –  dioda power na routerze migała w nieskończoność, a router nie odpowiadał na pingi ani połączenia ssh.

Po lekturze forum openwrt oraz dd-wrt postanowiłem ożywić router za pomocą połączenia konsoli serialowej znajdujący się wewnątrz urządzenia.

UWAGA!!! Rozkręcając urządzenie tracisz gwarancje!!!

Utraty gwarancji można uniknąć podłączają router do wyjść konsoli znajdujących się w porcie WAN lub LAN4. Opis pod TYM linkiem.

Ja jednak nie posiadałem „potrzebnych” podzespołów 🙂

 

No więc przechodzimy do procesu ożywiania routera, najpierw niezbędne narzędzia czyli przewód do Nokii DKU-5 lub CA-42, mi w niedzielę udało się zdobyć CA-42 więc to nim posłużyłem się w celu uratowania routera.

1. Rozebrałem CA-42 w celu identyfikacji połączeń.

 

2. Następnie w pewnej odległości od końcówki uciąłem przewód i rozdzieliłem poszczególne żyły.

Interesujące nas przewody to biały, niebieski i czarny, odpowiednio:

Biały – RX

Niebieski – TX

Czarny – GND

3. Z powodu braku odpowiednich końcówek które umożliwiały by mi wsunięcie odpowiednich końcówek na piny konsoli w routerze (niedziela) zmuszony byłem je przylutować.

4. Kolejnym krokiem jest instalacja sterownika dostarczonego z przewodem CA-42, WAŻNE, należy zainstalować sterowniki przed podłączeniem do portu USB przewodu.

PL-2303 Vista Driver Installer

Nokia CA-42 USB Driver Installer

 

5. Po podłączeniu do PC końcówki USB czekamy na zainstalowanie sterowników.

6. W menedżerze urządzeń możemy sprawdzić jaki numer portu COM przydzielony został naszemu emulowanemu portowi. W moim przypadku COM4

7. Jako że w Windowsie 7 nie ma już hyperterminala do połączenia z konsola użyłem Putty, skonfigurowane zgodnie z 115200,8,n,1 i klikamy OPEN.

8. Następnie podłączamy do routera zasilanie i obserwujemy w otwartym oknie jak uruchamia sie bootloader naszego router, w momencie kiedy na ekranie zostanie wyświetlona linijka „Hit  any key to stop autoboot:” wciskamy dowolny klawisz co spowoduje  przerwanie dalszej procedury ładowania.

 

9. W konsoli wydajemy polecenie upgrade code.bin i wciskamy enter.

10. pobieramy plik linksys-to-ddwrt-firmware.bin, zapisujemy go na dysku C: i zmieniamy jego nazwę na code.bin:

http://www.dd-wrt.com/routerdb/de/download/Linksys/WRT160NL/1.0/linksys-to-ddwrt-firmware.bin/3806

11. Włączamy domyślnie wyłączoną funkcje tftp poprzez odinstaluj lub zmień program (dodaj/usuń programy) a następnie wybierając z bocznego paska opcje Włącz lub wyłacz opcje systemu windows.

12. Następnie uruchamiamy wiersz polecenia CMD, i upewnimy się że znajdujemy się na dysku C:, domyślnie znajdujemy się w C:\Users\Nazwa_urzytkownika, aby przejść na dysk c: wpisujemy dwukrotnie cd.. i potwierdzamy enterem.

13. Następnie łączymy komputer z routerem przy pomocy przewodu sieciowego, cały czas mając otwarte okno konsoli, oraz ustawiamy sobie adres IP we właściwościach połączenia sieciowego na 192.168.1.2, maska podsieci 255.255.255.0 (wpisujemy ręcznie).

14. Następnie wydajemy polecenie przesłania firmware do routera poleceniem tftp -i 192.168.1.1 PUT code.bin i wciskamy enter.

15. W oknie konsoli zaobserwójemy  przesyłanie firmware do routera, czekamy kilka minut (ok 2) kiedy zostanie wyświetlone done możemy wpisac w konsoli go i wcisnąć enter. Nasz router uruchomi się już działający 🙂

 

Jeszcze tylko pozostaje nam poprzez interfejs www wgranie najnowszego oprogramowania 17461 znajdującego się pod adresem (tylko pamiętaj aby nie zaznaczać resetowania ustawień):

http://sites.google.com/site/redtechmonster/main

I gotowe 🙂

 

DODANE 28.11.2011:

Dzisiaj Mateusz przyjechał do mnie ze swoim „padniętym” WRT160NL, po wgraniu oprogramowania ze strony linksysa router się włączał, diody migały prawidłowo ale interfejs www nie działał. Powiedział że jego znajomy bawił się we wgrywanie openwrt do niego i po tych zabawach router umarł.

Rozwiązaniem okazało się wgranie oprogramowania przejściowego z oryginalnego linsysa na dd-wrt czyli:

linksys-to-ddwrt-firmware.bin

przez konsole, a następnie wgranie już przez interfejs www który zaczął działać właściwego oprogramowania dd-wrt 🙂

 

Przydatne linki:

http://www.usbjtag.com/jtagnt/router/wrt160nl.php

ftp://krumdeel.dyndns.org/Public/wrt160nl/

 

 

Linkografia:

http://www.scribd.com/doc/45153518/wrt160nl-debrick

http://wiki.openwrt.org/toh/linksys/wrt160nl?shttp://wiki.openwrt.org/toh/linksys/wrt160nl?s[]=wrt160nl#serial

http://www.dd-wrt.com/phpBB2/viewtopic.php?t=53890

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa Akismet do redukcji spamu. Dowiedz się, w jaki sposób przetwarzane są dane Twoich komentarzy.

35 komentarzy “Linksys WRT160NL – ożywianie routera (debrick)”

Translate »